THY 30 uçağını yere indirerek seferden çekti

THY, 30 Ekim’de başlayan kış sezonunda, talebin düştüğü 5’i iç, 17’si de dış hat toplam 22 noktaya seferlerini durdurdu. iptal seferler nedeniyle filodaki toplam 30 uçak yere indirilerek park pozisyonuna alınmak zorunda kalınacak.

THY

THY 30 uçağını seferden çekti

Filoda kiralık olarak bulunan 12 geniş gövdeli Airbus A330-200 tipi uçak Antalya’ya gönderildi. Bu uçaklar İkinci Dış Hatlar Terminali’nin önünde park pozisyonuna alındı. 4 Airbus A320 tipi uçak Ankara Esenboğa Havalimanı’ndaki genel havacılık hangarları önüne park ettirildi.

Önümüzdeki günlerde kademeli olarak seferden çekilecek uçak sayısı 30’a ulaşacak. Halen THY’nin filosunda halen 298 yolcu uçağı bulunuyor.

Neden Uçurulmuyor

Havayollarının para kazanması için ‘utalizasyon’ denilen günlük uçuş saat ortalamasının yüksekliği çok önemli. Ancak kriz dönemlerinde ihtiyaç fazlası olan uçaklar, park sahası sorunu yaşamayan havalimanlarına çekiliyor. Park sahasına çekilen uçakların uçmadığı dönemlerde periyodik bakımlarının yanı sıra, kabin modifikasyonu gibi uzun süren bakım işlemleri yapılıyor.

 

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*